Mavi Ve Yeşil Cam Bulunamıyor

mavi ve yeşil cam bulunamıyor
mavi ve yeşil cam bulunamıyor

Cam sanayisinin her hangi bir kolunda hizmet veren işletmeler büyük zorluklar yaşıyor. Piyasada mavi ve yeşil cam bulunamıyor. Şişecam firmasından bu konuda kamuoyuna yansıyan herhangi bir bilgi henüz yok. Bazı firmalar 4 mm füme cam bulmakta da güçlük çektiklerini belirtiyorlar. Üretim mi yetersiz yoksa üretilen ürünler ihraç mı ediliyor; herkes merak ediyor.

Zamlarla bunalan firmalar ve müşteriler bir de yeşil ve mavi renk camlara ulaşamıyor. Elinde mavi veya yeşil cam bulunan az sayıdaki firma da ürünler için astronomik fiyatlar talep ediyor. Büyük projelere hizmet veren firmalar da bu durumdan çok kötü etkilendi. Sözleşmeyi mavi veya yeşil cama göre yapan işletmeler tahütlerini yerine getiremiyor.

Şu anda herkes bir an evvel bir açıklama bekliyor. Ürün bulmakta zorlanan ve sürekli zamlara maruz kalan işletmeler, piyasanın bir an evvel istikrara kavuşmasını istiyor.

Mavi Ve Yeşil Cam Neden Yok?

Cam korkuluk, cam balkon, giyotin cam, cam tavan vb. ürünler son yıllarda yoğun olarak talep görmektedir. Bu ürünlerin hiç olmadığı dönemleri gözünüzün önüne getirdiğinizde çok az çeşit camın kullanıldığını hatırlarsınız. Daha çok 4 mm düz cam ve çift cam kullanıldığını söyleyebiliriz. Çift cam kullanımı dahi PVC doğrama ile birlikte ivmelenmiştir. Artan nüfus ve cama dayalı ürün çeşitleri tedarik sorunlarını da berberinde getirdi.

Pandemi sürecinde bazı ürünlere olan talep arttı. İthalatçıların daha çok füme, bronz ve şeffaf renk camlara ağırlık vermesi ve Şişecam firmasının ihracata öncelik vermesi iç piyasayı zor durumda bıraktı. Cam fiyatlarındaki anormal artış, enflasyonla veya dövizle doğru orantılı gerçekleşmedi. Son zamanlarda gelen zamlarla birlikte iç piyasadaki talep azalmaya başladı. Gelişmiş ülkelerdeki alım gücü düşse de, sınırlı kaldı.

Mavi ve yeşil cam sorununun bir an evvel son bulması için, yerli üreticilerin (Düzce Cam ve Şişecam) ve ithalatçıların müdahale etmesi şart. Son tüketici, şirketler, müşteriler ve tüm sektör bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Mavi Ve Yeşil Cam Sorunu Ne Zaman Çözülür?

Şişecam yetkililerinden birisi ile yaptığımız görüşmeye göre 2 yeni hattı üretime geçirmek için çalışmalar devam ediyormuş. Ocak ve Şubat aylarında sorunun biraz yatışacağı tahmin ediliyor. O arada ithal camların da piyasada olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir